Siparişimi iptal edebilir miyim?

"Mağaza onaylamadan önce tüm siparişi veya siparişinizden çıkarmak istediğiniz ürünü iptal edebilirsiniz. Üyeyseniz Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki İptal Et butonuna basmanız yeterlidir. Misafir kullanıcıysanız alışverişe birlikte gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkinden iptal işleminizi yapabilirsiniz."

Sipariş iptali nasıl yapılır?

Öncelikle ürünü satın aldığınız mağazanın ürün için onay verip vermediğini kontrol edin. Mağaza ürünü onaylamadan önce siparişi iptal edebilir, ürünü onaylandıktan sonra ise iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Ürünün henüz onaylanmadığı durumda;

  • Üye olarak alışveriş yaptıysanız, Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki İptal Et butonuna tıklayarak siparişinizi iptal edebilirsiniz.
  • Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden siparişi iptal edebilirsiniz.
  • İptal işlemi sonrası ürün bedeli, kredi kartınız veya banka kartınız üzerinden size kesintisiz olarak iade edilecektir.

Kargoya verilen ürünler için iade süreci uygulanması gerekir.

 

Mağaza ürünü onayladıktan sonra siparişimi iptal edebilir miyim?

"Üyeyseniz Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki İptal Talep Et butonuna basarak mağazaya iptal talebinizi iletebilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden iptal talebinde bulunabilirsiniz. Mağaza tarafından henüz kargoya verilmeyen ürünler için iptal talebi onaylanır. Mağaza ürünü kargoya verdiyse iptal talebinizi reddedebilir. Bu durumda ürünü iade edebilirsiniz."

 

İptal ile iadenin farkı nedir?

Mağaza ürünü onaylamadan önce siparişi iptal edebilir, ürünü onaylandıktan sonra ise iptal talebinde bulunabilirsiniz. İptal, mağazanın ürünü henüz göndermediği durumlar için geçerlidir. Mağaza ürünü kargoladıktan sonra artık iptal işlemi yapamazsınız, iade talep edebilirsiniz.

 

İptal talep ettim, nereden takip edebilirim?

Üyelik hesabınızla alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından tüm taleplerinizi takip edebilirsiniz.

 

Onaylandı durumundayken siparişi iptal etmek istedim talebim reddedildi. Ne yapabilirim?

Sipariş durumunuz, Onaylandı statüsündeyken mağaza ürünü kargolamış olabileceğinden sipariş iptali reddedilebilir. Bu durumda ürünü teslim almadan kapıda kargo görevlisine iade edebilirsiniz.

 

Kargoda görünen siparişimi nasıl iptal edebilirim?

"Satın aldığınız ürün kargoya verilmişse siparişi iptal edemezsiniz. Kargoya verilen ürünler için iade süreci uygulanır."

 

"Mağaza siparişi iptal etmemi istedi, ne yapabilirim?"

Mağaza, siparişi onaylamadıysa ve ürünü gönderemeyecekse iptal işlemini kendisi yapmalıdır. Eğer ürünü onayladıysa sizin iptal talebinde bulunmanız gerekir. Siparişi reddeden veya iptal eden mağazaların puanı düşer. Eğer siz siparişi iptal ederseniz mağazanın puanı etkilenmez.

 

"Sipariş iptal ettiğim halde ürün geldi, ne yapabilirim?"

Mağazayla irtibata geçip ürünü geri göndermeniz gerekir. Ürün detay sayfasından veya Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından Mağazaya Soru Sor butonuna basarak mağazaya ulaşabilirsiniz.

 

Mağaza ürünü onayladıktan sonra siparişimi iptal edebilir miyim?

"Hesabım sayfanızdaki Mevcut Sipariş bölümünden İptal Talep Et butonuna basarak mağazaya iptal talebinizi iletebilirsiniz. Mağaza tarafından henüz kargoya verilmeyen ürünler için iptal talebi onaylanır. Mağaza ürünü kargoya verdiyse iptal talebinizi reddedebilir. Bu durumda ürünü iade edebilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden iptal talebinden bulunabilirsiniz."

 

Siparişi iptal ettim. İptal olup olmadığına nereden bakabilirim?

"Üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından siparişin durumuna bakabilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışveriş yaptıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkini tıklayarak kontrol edebilirsiniz."

 

İptal talebimden vazgeçtim, ne yapmalıyım?

"Üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından ürünün yanındaki Talebi Geri Al butonuna basıp sipariş iptal işleminden vazgeçebilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden talebi geri alabilirsiniz."

 

"Mağaza sipariş iptal talebimi reddetti, şimdi ne olacak?"

Mağaza, ürünü kargoladıysa siparişi iptal edemezsiniz. Kargoya verilen ürünleri teslim aldıktan sonra iade sürecini başlatabilirsiniz. Mağazanın ürünü kargolamadığı durumlarda Hesabım sayfasından Canlı Destek’e bağlanıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

"Neden siparişimi direkt iptal edemiyorum?"

Mağaza, siparişinizi onayladıktan sonra kargoya hazırlar. Siparişinizi iptal etmek istediğinizde mağaza siparişi çoktan kargolamış olabilir. Ürün mağazadan çıktığı için iptal işlemi gerçekleştirilemez. Bu nedenle mağazanın onayladığı siparişler için iptal talebinde bulunabilirsiniz.

 

"İptal talebimin durumunu nasıl takip edeceğim?"

"Üye hesabınızla alışveriş yaptıysanız Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından taleplerinizi görebilirsiniz. Misafir kullanıcıysanız alışverişten sonra size gönderilen e-postalardaki Sipariş Detayı linkinden taleplerinizin durumunu takip edebilirsiniz."

 

"İptal talep ettim, şimdi ne olacak?"

İptal talebinizi ilettikten sonra mağaza , ürün tedarik süresi içerisinde talebinize cevap vermelidir. Bu süre içinde yanıtlanmayan iptal talebi, sistem tarafından otomatik onaylanır. Mağaza henüz siparişi kargoya vermemişse iptal talebinizi onaylar. Siz iptal talep ettiğinizde sipariş kargolanmış ise mağaza iptal talebinizi reddebilir. Bu durumda sipariş size ulaştıktan sonra iade sürecini başlatmanız gerekir.

 

Tatil siparişimi iptal edebilir miyim?

Tatil siparişinizi satın alma onayından sonra iptal edemezsiniz. Ancak iptal talebinde bulunabilirsiniz. Talebiniz hizmeti satın aldığınız acenteye iletilir. İptal talebiniz, hizmeti satın aldığınız acentenin TURSAB kurallarına göre belirttiği iptal koşullarına göre değerlendirilir. Bu yüzden hizmet satın almadan önce iptal koşullarını mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Turizm ürünlerinin satışının iptalinden veya iptal sürecindeki cezalardan n11.com mesul değildir. n11.com sadece alıcı ve satıcı arasındaki platform sağlayıcısıdır.

 

Acente iptal talebimi reddetti, şimdi ne olacak?

Tatil & Eğlence kategorisinde iptal koşulları farklılık gösterir. Acente, talebi kendi iptal koşullarına göre değerlendirip yanıtlar. İptal talebi konusunda ürün detay veya Mevcut Sipariş sayfasındaki Acenteye Soru Sor butonuna basarak mesajınızı acenteye iletebilirsiniz.

 

Satın aldığım hizmeti ne zamana kadar iptal edebilirim?

"Acentelerin iptal/iade koşulları farklılık gösterir. Satın aldığınız hizmetin detay sayfasından acentenin iptal/iade koşullarını görebilirsiniz. Üyeyseniz Hesabım menüsündeki Mevcut Sipariş sayfasından, misafir kullanıcıysanız size gönderilen e-postadaki Sipariş Detayı linkinden iptal, iade işlemlerinizi yapabilirsiniz."